Z przymrużeniem oka

14 marca – Dzień Liczby Pi – symbolu naszego logo!

Liczba Pi to jedyna liczba, która ma swoje święto! I właśnie dzisiaj obchodzimy Dzień Liczby Pi.  To również nasz dzień – ludzi tworzących Agencję Lulkiewicz PR.  Świadomie w naszym logotypie umieściliśmy tę niezwykłą i uniwersalną liczbę.

W USA, 14 dzień marca najczęściej zapisywany jest jako „3.14”. Po raz pierwszy Dzień Liczby Pi obchodzono w 1988 roku w San Francisco. W Stanach Zjednoczonych do dziś z tej okazji piecze się okrągłe placki (pie wymawia się podobnie do pi) i dyskutuje  o dziwnych właściwościach tej liczby.

Dlaczego liczba ta jest tak interesująca, dlaczego wciąż ma rzesze wielbicieli? Powodów pewnie jest wiele, ale naszym zdaniem najważniejsze to:

  • Swą niezwykłością urzekła już starożytnych Greków, Sumerów i Egipcjan.
  • Jest jedną z pierwszych liczb niewymiernych, czyli takich, których nie można zapisać, używając liczb całkowitych.
  • Oznacza stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy.
  • Informacje o Pi znajdziemy nawet w Piśmie Świętym (pojawia się przy okazji budowy świątyni Salomona).
  • Pi króluje nie tylko w geometrii – występuje także w analizie matematycznej, teorii liczb i rachunku prawdopodobieństwa. Pojawia się we wzorach demograficznych, równaniach teorii grawitacji Einsteina, ba, nawet w słynnej zasadzie nieoznaczoności kwantowej Heisenberga.
  • Doczekała się wielu rymowanek i limeryków.
  • Nie raz jej motyw powtarzał się także w kinematografii i literaturze.

Podsumowując: Pi od tysięcy lat doskonale przyciąga uwagę, urzeka i inspiruje swych wielbicieli. Jest wszechobecna i uniwersalna na całym świecie. Jej zapis graficzny jest czytelny dla każdego.

Pi odzwierciedla wszystkie zasady komunikacji, w które wierzymy i które każdego dnia stosujemy w naszej pracy, by nasze działania były czytelne i przyciągające uwagę, by inspirowały i zaciekawiały. By były po prostu doskonałe, jak liczba Pi!