Liczba Pi to jedyna liczba, która ma swoje święto! I właśnie dzisiaj obchodzimy Dzień Liczby Pi. To również nasz dzień – ludzi tworzących Agencję Lulkiewicz PR. Świadomie w naszym logotypie umieściliśmy tę niezwykłą i uniwersalną liczbę.
W USA, 14 dzień marca najczęściej zapisywany jest jako „3.14”. Po raz pierwszy Dzień Liczby Pi obchodzono w 1988 roku w San Francisco. W Stanach Zjednoczonych do dziś z tej okazji piecze się okrągłe placki (pie wymawia się podobnie do pi) i dyskutuje o dziwnych właściwościach tej liczby.
Dlaczego liczba ta jest tak interesująca, dlaczego wciąż ma rzesze wielbicieli? Powodów pewnie jest wiele, ale naszym zdaniem najważniejsze to:
- Swą niezwykłością urzekła już starożytnych Greków, Sumerów i Egipcjan.
- Jest jedną z pierwszych liczb niewymiernych, czyli takich, których nie można zapisać, używając liczb całkowitych.
- Oznacza stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy.
- Informacje o Pi znajdziemy nawet w Piśmie Świętym (pojawia się przy okazji budowy świątyni Salomona).
- Pi króluje nie tylko w geometrii – występuje także w analizie matematycznej, teorii liczb i rachunku prawdopodobieństwa. Pojawia się we wzorach demograficznych, równaniach teorii grawitacji Einsteina, ba, nawet w słynnej zasadzie nieoznaczoności kwantowej Heisenberga.
- Doczekała się wielu rymowanek i limeryków.
- Nie raz jej motyw powtarzał się także w kinematografii i literaturze.
Podsumowując: Pi od tysięcy lat doskonale przyciąga uwagę, urzeka i inspiruje swych wielbicieli. Jest wszechobecna i uniwersalna na całym świecie. Jej zapis graficzny jest czytelny dla każdego.
Pi odzwierciedla wszystkie zasady komunikacji, w które wierzymy i które każdego dnia stosujemy w naszej pracy, by nasze działania były czytelne i przyciągające uwagę, by inspirowały i zaciekawiały. By były po prostu doskonałe, jak liczba Pi!